Jeżeli za każdym z nas stoi Anioł, to w Małopolsce ma on dodatkowo swojego wirtualnego odpowiednika. Małopolski Tele-Anioł ma pod swoimi skrzydłami osoby niesamodzielne, chore, niepełnosprawne, które dzięki niezwykłej opasce noszonej na ręce, mogą bezpiecznie żyć.
Małopolski Tele-Anioł
Dzięki unijnym środkom Małopolska może realizować projekt „Małopolski Tele-Anioł”.
To największy tego typu w Polsce, innowacyjny projekt, wdrażający kompleksowy system wsparcia dla osób niesamodzielnych, łączący teleopiekę z usługami opiekuńczymi świadczonymi w miejscu zamieszkania.
24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu
Centralnym punktem całego projektu jest Centrum Teleopieki, które powstało w Suchej Beskidzkiej i ludzie z wielkim sercem, którzy tam pracują.
Centrum działa nieprzerwanie 24 godziny na dobę od 1 maja 2018 roku. Ratownicy medyczni średnio odbierają ponad 250 połączeń dziennie. Od początku realizacji projektu przeprowadzono z podopiecznymi rozmowy trwające ponad 11 tyś. godzin. Średnio 3 do 4 razy na dzień ratownicy medyczni wzywają karetkę pogotowia ratunkowego do potrzebującego podopiecznego. Tylko w 2019 roku za pośrednictwem Telecentrum wezwano 850 razy karetki pogotowia ratunkowego w związku z zagrożeniem życia podopiecznych Tele-Anioła. Szacujemy, że w przypadku przynajmniej 150 osób tradycyjne formy wezwania pomocy byłyby prawdopodobnie niemożliwe i dzięki opasce bezpieczeństwa i systemowi teleopieki osoby te nadal żyją.
Jak dobrze mieć sąsiada
Oprócz teleopieki projekt „Tele – Anioł” stworzył rozbudowany system wsparcia polegająca na zaangażowaniu sąsiadów do świadczenia usług opiekuńczych. Projekt skupia uwagę otoczenia na potrzebach osób niesamodzielnych zamieszkujących w pobliżu oraz uwrażliwia sąsiadów zwiększając ich gotowość do niesienia pomocy. Pomoc sąsiedzka do tej pory nie była wykorzystywana w Małopolsce na tak dużą skalę. Pierwszy raz udało się zaangażować i wykorzystać potencjał ponad 900 sąsiadów (938) do realizacji usług opiekuńczych dla uczestników projektu. Z dodatkowych usług opiekuńczych i sąsiedzkich świadczonych w miejscu zamieszkania uczestnika korzysta już ponad 1 177 podopiecznych.
Liczby mówią o projekcie
Aktualnie usługami teleopiekuńczymi objęto 5310 niesamodzielnych mieszkańców Małopolski, co stanowi rekordową liczbę osób objętych wsparciem z zakresu teleopieki w ramach jednego projektu w Polsce. W najbliższym czasie do systemu zostanie włączonych jeszcze 690 osób, które są już na kolejnych etapach rekrutacji (przeprowadzono już ponad 5 890 pozytywnych ocen). Docelowo liczymy, że z usług teleopiekuńczych skorzysta ponad 6000 niesamodzielnych mieszkańców Małopolski.
Bezcenny w dobie pandemii
Dzisiaj Małopolski Tele-Anioł nabiera szczególnego znaczenia. Sytuacja, której doświadczamy w związku z epidemią, dotyka zwłaszcza osoby starsze, schorowane, niesamodzielne. Projekt okazał się dla nich ogromnym wsparciem, bo to nie tylko pomoc noszona na dłoni ale i realne wsparcie, konkretych osób: ratowników i asystentów w Centrum Teleopieki, psychologów, sąsiadów i opiekunów.
Srebro jest modne
„To nie wiek mówi Ci ile masz lat tylko Twoje podejście do życia”, a najlepszym przykładem na to są historie bohaterów naszej kampanii. Panie Krystyna, Zofia, Anna i Henryka z Miechowa – łączy je nie tylko wiek i miejsce zamieszkania, ale także udział w projekcie Tele – Anioł. One przekonały się już, że opaska naprawdę ratuje życie. Teraz czują się bezpiecznie i czerpią z życia to, co najlepsze. Pan Adam z Wolbromia to już zupełnie inna historia. Opiekuje się 93-letnią mamą, a pomaga mu w tym właśnie Tele – Anioł.
Gdzie szukać informacji:
Więcej informacji o projekcie na stronie https://www.malopolska.pl/teleaniol lub w pod nr telefonu:
Biuro projektu Lidera:
12 61 60 611
Biura projektu Partnerów:
Caritas Diecezji Kieleckiej – Zespół Placówek Caritas w Proszowicach: 883 316 158, 888 896 890
Stowarzyszenia Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego: 518 040 457