Przejdź do treści

Kultura
i turystyka

Aktywny wypoczynek dla seniorów w Małopolsce

Skwer z fontanną przed pijalnią wód mineralnych

Emerytura może być czasem realizowania swoich pasji i rozwijania zainteresowań. Małopolska to region, który ma seniorom mnóstwo do zaoferowania.

Jesień to czas, który można wykorzystać na jednodniowe i weekendowe wycieczki. Aktywny wypoczynek w Małopolsce? Dlaczego nie!

Z lampką wina

Enoturystyka to popularna ostatnio turystyka winiarska, wyjazd do regionu winiarskiego, zwiedzanie winnicy, udział w wydarzeniach winiarskich: degustacje, prezentacje win. Małopolska jest jednym z najprężniej rozwijających się regionów winiarskich w Polsce. Uprawie winorośli sprzyja urozmaicona rzeźba terenu, dużo dobrze nasłonecznionych stoków, łagodny klimat i stosunkowo długi okres wegetacji. Obecnie w regionie funkcjonuje około 100 winnic.

Proponujemy ruszyć Małopolskim Szlakiem Winnym, a wycieczkę rozpocząć od obszaru ENOTarnowskie. Obejmuje on powiaty: Tarnów, tarnowski, brzeski i dąbrowski. Każda winnica oferuje tu inne, niezwykle ciekawe i angażujące atrakcje dla swoich gości. Nie bez powodu obszar ENOTarnowskie nazywany jest przez niektórych „Polską Toskanią”. Należą do niego między innymi winnice: Dąbrówka, Janowice, Uroczysko, Zadora, Manru. W otoczeniu winnic powstają klimatyczne miejsca noclegowe, wypożyczalnie rowerów oraz usługi sommelierskie. Pojawiają się też innowacyjne pomysły takie jak „Adopcja krzewów winorośli”, „Bank Wina”.

Królestwo pszczół

Ukryta pośrodku nowosądeckich lasów, w otoczeniu gór, w bliskości nieskażonej przyrody, leży Kamianna, słynąca z wyśmienitych miodów. Lekarstwem na skołatane serce i rozstrojone nerwy będzie wycieczka do pasieki „BARĆ”. Będąc tu można nie tylko wypocząć, ale posmakować też miodów, wybrać ten, który najlepiej przypadnie do gustu (akacjowe, rzepakowe, lipowe, wielokwiatowe).

Można też zaopatrzyć się w farmaceutyki, takie jak propolis, wyroby z wosku pszczelego czy pamiątki i specjalistyczną literaturę. W otoczeniu pięknej przyrody można wypocząć w Domu Pszczelarza, z miejscami noclegowymi i wyżywieniem, zwiedzić pszczeli skansen. W miejscowości znajduje się drewniany kościółek i dawna cerkiew. Oprócz spacerów po wiosce, warto się też udać do pobliskiego uzdrowiska – Krynicy-Zdroju. Zimą w Kamiannej i okolicy działają stacje narciarskie.

Czas na las, grzyby, nordic walking, czyli Puszcza Niepołomicka

Praktycznie każdy, niezależnie od wieku, może wybrać się do lasu, który dostarczy miłych wrażeń i pozytywnie wpłynie na nastrój. Receptą na niedogodności związane z cywilizacją może być aktywność fizyczna i kontakt z przyrodą. Dziś Puszcza Niepołomicka jest miejscem wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców Małopolski oraz atrakcją nie tylko dla polskich, ale i zagranicznych turystów. Zajmuje powierzchnię około 110 kilometrów kwadratowych i rozciąga się między Niepołomicami a Proszówkami, Baczkowem i Mikluszowicami. Puszcza poprzecinana jest gęstą siecią leśnych dróg i dróżek (pieszych, rowerowych, konnych) rozłożonych prostopadle względem siebie. Oferuje też cztery oznakowane szlaki turystyczne:

  • zielony Niepołomice – Droga Królewska – Poszyna
  • czerwony Stanisławice – rezerwat żubrów
  • niebieski Podłęże – Przyborów – Sitowiec
  • czarny Grodkowice – Błoto – Sitowiec

Rozpoczynając lub wracając z wyprawy po pradawnej kniei koniecznie trzeba zatrzymać się w Niepołomicach, gdzie jest sporo do obejrzenia. Na przykład Zamek KrólewskiSanktuarium świętego Karola Boromeusza, Obserwatorium Astronomiczne.

Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni

Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni to z pewnością jedne z najciekawszych i magicznych miejsc w Polsce. Stanowią jedne z najstarszych kopalni soli kamiennej na świecie i najdłużej czynne zakłady przemysłowe. Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce została wpisana na listę UNESCO w 1978 roku jako jeden z pierwszych 12 obiektów na świecie. W roku 2013 wpis rozszerzono o zabytkową Kopalnię Soli w Bochni. Te miejsca nie tylko oszałamiają swoim pięknem, ale są przystępne dla zwiedzających w każdym wieku. Po ośmiu wiekach eksploatacji kopalnie przypominają podziemne miasta, z zachwycającymi wyrobiskami, kaplicami wykutymi w soli oraz rzeźbami i urządzeniami wykorzystywanymi przed wiekami.

Kopalnie można zwiedzać pieszo oraz w przypadku bocheńskiej… łodziami, po podziemnej rzece. W kopalniach warto zatrzymać się na dłużej i skorzystać z oferty uzdrowiska. Już kilka godzin spędzonych pod ziemią znakomicie wpłynie na osoby z problemami z drogami oddechowymi czy reumatyzmem. Można skorzystać z wielu zabiegów leczniczych, konsultacji z lekarzem, zostać na noc!

Perła w Beskidzie Sądeckim

Piwniczna-Zdrój to kilkutysięczne uzdrowisko o średniowiecznej historii, w sercu Beskidu Sądeckiego. To idealne miejsce na świetny wypoczynek. Piwniczna-Zdrój to uzdrowisko, w którym wody lecznicze wykorzystuje się od lat 30 XX wieku, a ich jakość szczególnie przyciąga kuracjuszy. Wody „Piwniczanka” i „Julian” – wskazane są do picia przy chorobie wrzodowej i kamicy nerkowej, „Łomniczanka” i „Stefan” – do picia w stanach zapalnych przewodu pokarmowego i zaparciach, „Wierchomlanka” polecana jest do spożycia przy chorobie wrzodowej i kamicy nerkowej, „Zdrój” – zalecana jest w leczeniu dróg oddechowych, przewodu pokarmowego. Podstawowe zabiegi uzdrowiskowe to: kąpiele mineralne, zabiegi borowinowe, hydroterapia, masaże, gimnastyka, inhalacje, elektro- i światłolecznictwo.

Źródła wód mineralnych to wielkie bogactwo Małopolski. Krążą one pośród skał od tysięcy lat wypłukując z nich drogocenne minerały pomocne w leczeniu wielu chorób, schorzeń i dolegliwości. Poprawiają one samopoczucie i witalność naszego organizmu.

Pełną ofertę turystyczną i rekreacyjną Małopolski, często unikatową i bardzo lokalną, seniorzy znaleźć mogą na portalu visitmalopolska.pl.



Przejdź na górę