W dniu 7 listopada 2022 r., krakowska CRICOTECA stała się centrum rozmów o sytuacji społecznej i zdrowotnej małopolskich seniorów w nowej popandemicznej rzeczywistości. Małopolski Kongres Srebrnej Gospodarki już po raz piąty odpowiedział na wyzwania, jakie stawia dynamicznie zmieniająca się sytuacja demograficzna i konsekwencje starzenia się społeczeństwa w kraju i regionie.
5. Małopolski Kongres Srebrnej Gospodarki uroczyście otworzył wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka. Wydarzenie przyciągnęło uwagę szerokiego grona ekspertów i praktyków w zakresie różnych aspektów polityki senioralnej, a także przedstawicieli samorządów, organizacji senioralnych oraz mediów w skali regionalnej (Dziennik Polski, Radio Kraków).
W programie Kongresu znalazły się dwie debaty:
- Debata I – Wpływ pandemii na sytuację zdrowotną i społeczną osób starszych w Małopolsce
- Debata II – Edukacja i uczenie się w późnej dorosłości
Negatywny wpływ pandemii na sytuację seniorów
Zgodnie z hasłem przewodnim Kongresu: „Krajobraz po pandemii: sytuacja osób starszych i nowe wyzwania dla polityki senioralnej”, szczególnie duży nacisk położyliśmy na wpływ COVID-19 na jakość życia osób starszych oraz negatywne skutki izolacji społecznej.
Do pierwszego panelu zostali zaproszeni: prof. dr. hab. Beata Tobiasz-Adamczyk, dr hab. Iwona Kowalska-Bobko, prof. UJ, Aleksander Biesiada, lekarz POZ, Przemysław Wierzbicki, specjalista psychiatrii ze Szpitala Klinicznego im. dr. J. Babińskiego w Krakowie, specjalista geriatrii dr n. med. Marzena Dubiel i Lidia Jaźwińska, członek Małopolskiej Rady ds. Polityki Senioralnej. W trakcie debaty poruszano nie tylko szeroki temat sytuacji zdrowotnej i społecznej seniorów w regionie, ale także sytuację opiekunów nieformalnych osób starszych i niepełnosprawnych, wpływ izolacji na stan psychiczny pacjentów oraz problem wypalenia zawodowego medyków.
Społeczne i indywidualne skutki pandemii widoczne w życiu seniorów, to nie tylko obniżenie parametrów subiektywnie ocenianej jakości życia, poważny spadek kondycji psychofizycznej, utrudniony dostęp do usług społecznych i zdrowotnych, ale i pogłębiające się poczucie osamotnienia.
– mówi Aneta Widak, koordynatorka wydarzenia, kierownik Zespołu ds. Funduszy Zewnętrznych z Departamentu Rozwoju Regionu
Edukacja jako profilaktyka starzenia się
Dużym zainteresowaniem cieszył się również drugi panel „Edukacja i uczenie się w późnej dorosłości”. Motywacja seniorów do podejmowania i uczestniczenia w aktywności edukacyjnej stanowiła klucz w dyskusji, w której wzięli udział: dr Bogusława Bober-Płonka (neuropsycholog, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie), dr Anna Okońska-Walkowicz, pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. Polityki Senioralnej, Edyta Rogozińska – moderator, trener (Mozak szkolenia), dr Iwona Sikorska, psycholog rozwojowy (UJ) i prof. Zofia Szarota (Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej). Podkreślano rolę edukacji jako czynnika umożliwiającego rozwój, adaptację do zmieniających się warunków życia oraz pomagający w godnym przeżywaniu starości. Tu szczególny akcent został położony na włączanie osób starszych w proces projektowania i wdrażania rozwiązań dla nich przeznaczonych.
Gościem specjalnym był prof. dr hab. Jerzy Bralczyk, znany i ceniony autorytet w dziedzinie poprawnej polszczyzny. Prof. Bralczyk wygłosił wykład „O językowych formach kontaktu”, podkreślając m.in. że należy pracować nad tym, aby nadać słowu „stary” pozytywne znaczenie.
Biorący udział w panelach eksperci sformułowali rekomendacje w zakresie polityk publicznych i wdrożenia rozwiązań systemowych, które zostaną uwzględnione w Programie rozwoju Srebrna Małopolska 2030.
Zachęcamy też do korzystania materiałów archiwizujących tegoroczne wystąpienia i prezentacje. Znajdują się poniżej (kliknij na link, aby pobrać):