Przejdź do treści

polityka
senioralna

VII Małopolski Kongres Srebrnej Gospodarki już za nami

VII Małopolski Kongres Srebrnej Gospodarki - panel dyskusyjny

9 grudnia 2024 odbył się VII Małopolski Kongres Srebrnej Gospodarki. Impreza zorganizowana w Operze Krakowskiej zgromadziła liczną publiczność, a w debatach uczestniczyło grono wybitnych ekspertów, samorządowców i przedstawicieli firm z branży technologicznej.

Sesja otwierająca

Zebranych gości powitał Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka. O działaniach samorządu województwa w ramach polityki senioralnej opowiedziała pani Marta Malec-Lech, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, a działania strony rządowej przedstawiła Elżbieta Achinger, I Wicewojewoda Małopolska. Z wystąpienia programowego prof. dr. hab. n. med. Tomasza Grodzickiego można było się dowiedzieć, czym jest proces starzenia się i jak się starzeć aktywnie i zdrowo.

Inspirujące debaty

Tematem pierwszej debaty było włączenie osób starszych w życie społeczne oraz tworzenie warunków do solidarności i integracji międzypokoleniowej. W panelu moderowanym przez Jacka Kwiatkowskiego, członka Komisji Ekspertów ds. osób starszych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich wzięli udział: dr Anna Okońska-Walkowicz, dr hab. Jolanta Perek-Białas, wójt gminy Wielka Wieś Krzysztof Wołos oraz eksperci Tomasz Schimanek i Łukasz Salwarowski.

W drugiej debacie poruszony został temat roli nowoczesnych technologii w podnoszeniu jakości życia starszego pokolenia. Dzięki udziałowi środowiska medycznego (moderator prof. dr hab. n. med. Michał Zembala oraz prof. dr hab. n. med. Tomasz Grodzicki i dr hab. Witold Jamróz) dyskusja obfitowała w głosy dotyczące znaczenia technologii dla zdrowia i medycyny, co spotkało się z ciepłym przyjęciem u publiczności. Uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań, a także byli angażowani przez moderatora do udziału w dyskusji.

Artystyczna niespodzianka

Podczas Kongresu uczestnicy otrzymali nie tylko pożywkę dla intelektu, ale i dla ducha. Opera Krakowska przygotowała wyjątkową przedświąteczną niespodziankę – recital operowy w wykonaniu Pauli Maciołek (sopran) i Jarosława Bieleckiego (tenor) przy akompaniamencie grającego na fortepianie Joachima Kołpanowicza. Artyści zaprezentowali nastrojowe utwory o tematyce świątecznej, jak również niezapomniane arie operetkowe i przeboje ze znanych musicali. Zwieńczeniem koncertu był zaśpiewany w duecie utwór „Time to say goodbye”.

Wydarzenia dodatkowe

Jak co roku, uczestnicy Kongresu mieli możliwość odwiedzenia licznych stoisk wystawienniczych. Można było skorzystać z okazji wykonania badań, między innymi określających poziom tkanki tłuszczowej i innych parametrów. Na stoiskach przygotowanych przez instytucje i firmy seniorzy mogli dowiedzieć się, jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo, jak skorzystać z nowych technologii, czy zniżek dla osób starszych. Muzeum etnograficzne zaprezentowało szopki oraz dawne dekoracje świąteczne, a także udostępniło interesujące publikacje.

Wielkim zainteresowaniem cieszyła się kolejna niespodzianka przygotowana przez organizatorów, a mianowicie interaktywny quiz wiedzy o Małopolsce. Konieczność skorzystania ze smartfonu i zalogowanie do internetowego konkursu nie stanowiły dla seniorów najmniejszej przeszkody. Liczny udział i entuzjastyczne reakcje były najlepszą odpowiedzią na wszelkie obawy dotyczące poziomu edukacji cyfrowej wśród seniorów.

Kongres Srebrnej Gospodarki i co dalej

Zagadnienia omawiane podczas VII Małopolskiego Kongresu Srebrnej Gospodarki wpisują się w realizację Programu strategicznego Srebrna Małopolska 2030, który od 2023 roku wdrażany jest przez samorząd województwa małopolskiego. Jego głównym celem jest zapewnienie pomyślnego i aktywnego starzenia się mieszkańców Małopolski, rozumianego jako dobre samopoczucie w sferze fizycznej, psychicznej i społecznej umożliwiające zachowanie jak najdłużej samodzielności w codziennych czynnościach. Wnioski z kongresu i wszelkie zgłoszone pomysły będą wykorzystane w dalszych etapach realizacji programu, a także do przygotowania kolejnych działań na rzecz małopolskich seniorów.



Przejdź na górę