Już po raz 17 nagrodzeni zostali wyjątkowi seniorzy, wyróżniający się swoimi aktywnościami, pasjami, zaangażowaniem w realizację działań na rzecz seniorów. Podczas uroczystej Gali Plebiscytu „Poza Stereotypem – Seniorka i Senior Roku”, która odbyła się 23 listopada 2023r. w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, poznaliśmy Laureatów tego niezwykłego konkursu.
Uroczysta Gala Plebiscytu „Poza Stereotypem – Seniorka i Senior Roku” oraz wieńczący ją koncert „Jesień z Kiepurą”, które zgromadziły ponad 700 uczestników, jest jedną z wielu inicjatyw skierowanych do Małopolskich Seniorów. Samorząd Województwa Małopolskiego realizując odpowiedzialną politykę senioralną od lat podejmuje działania mające sprzyjać rozwojowi jak najlepszych warunków do dobrego życia i aktywnego życia Seniorów, mając na uwadze ogromne znaczenie tej grupy społecznej dla rozwoju całego Regionu.
– mówi wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.
W dotychczasowej historii plebiscytu Tytułem „Seniorki / Seniora Roku” nagrodzono łącznie już 32 osoby, 49 zostało wyróżnionych. Kolejne edycje plebiscytu udowadniają, że w Małopolsce nie brakuje seniorów aktywnych i zaangażowanych w życie społeczności lokalnych, działających w organizacjach pozarządowych, kościelnych, czy uniwersytetach III wieku, wspaniale przełamujących stereotypy związane z wiekiem.
Laureaci plebiscytu otrzymują znakomitą nagrodę – statuetkę wykonaną przez prof. dr hab. Krzysztofa Nitscha – artystę, rzeźbiarza, związanego z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, znanego i cenionego w kraju i za granicą, laureata wielu nagród i wyróżnień.
Poniżej sylwetki Laureatów i Wyróżnionych w XVII edycji Plebiscytu:
Seniorka Roku XVII edycji plebiscytu:
Pani Paulina Tomczyk z Łuczyc w gminie Kocmyrzów-Luborzyca – zostaje osoba która jest ogromną propagatorką krzewienia tradycji lokalnej, uświetnia swoim śpiewem i wierszami większość gminnych uroczystości – zawsze z wielkim zaangażowaniem i w tradycyjnym stroju krakowskim. W ramach integracji międzypokoleniowej jest aktywną działaczką Koła Gospodyń Wiejskich Łuczyce, w którym promuje polskie tradycje. Śpiew jest jej największą pasją, którą na co dzień realizuje się w Zespole Serenada. Od lat z sukcesami bierze udział w Przeglądzie Pastorałek i Kolęd Ludowych Regionu Krakowskiego. Marzy o wydaniu płyty.
I wyróżnienie XVII edycji plebiscytu:
Pani Rozalia Kulasik z Jazowska w gminie Łącko – Od wielu lat aktywnie działa społecznie na terenie Sądecczyzny na rzecz upowszechniania kultury i tradycji Górali Łąckich oraz integracji międzypokoleniowej i wewnątrzpokoleniowej. Słuchaczka Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nowym Sączu. Uczestniczy w Dyskusyjnym Klubie Książki. Inicjatorka utworzenia Klubu Senior+ w Łącku. Zaangażowana w tworzenie „Almanachu Łąckiego” – półrocznika historyczno-kulturalno-społecznego.
Wyróżnienia XVII edycji plebiscytu :
Pani Stanisława Szumiec z Giebułtowa w gminie Wielka Wieś – Przewodnicząca Gminnej Rady Seniorów zaangażowana w podejmowanie działań na rzecz seniorów w ramach Wielko-Wiejskiej Akademii Seniora. Integruje i rozwija lokalne środowisko seniorów oraz angażuje się w działania charytatywne i oferuje wsparcie potrzebującym.
Pani Krystyna Ogorzałek z Mystkowa w gminie Kamionka Wielka – Od wielu lat podejmuje liczne działania na rzecz społeczności lokalnej, pełniąc m. in. funkcję Radnej Rady Gminy Kamionka Wielka, a także Członka Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej. Założycielka Stowarzyszenia Mystków-Wola. Zaangażowana w realizację przedsięwzięć z zakresu polityki społecznej, w szczególności działań na rzecz seniorów oraz inicjatyw związanych z troską o środowisko lokalne.
Pani Jadwiga Marzec z Chełmca– Członkini Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu. Od roku 2017 corocznie wydaje książki, w szczególności dla dzieci, np. „Poszukiwacze Przygód – Traper i Lukier odkrywają Sądeckie”. Bierze udział w spotkaniach autorskich w przedszkolach, szkołach, bibliotekach, klubach seniora. W swojej działalności skupia się wokół popularyzacji czytelnictwa i promocji regionu. Zaangażowana w pomoc rodzinom z Ukrainy.
Pani Grażyna Kondracka z Tarnowa – Pomysłodawczyni i organizatorka wielu przedsięwzięć promujących zdrowie oraz aktywność psychiczną i fizyczną wśród seniorów. Promuje działania międzypokoleniowe. Organizuje wzajemne usługi sąsiedzkie polegające np. na doraźnej, wzajemnej pomocy wśród seniorów zrzeszonych w Międzyosiedlowym Centrum Aktywności Senioralnej „Złoty Wiek”.
Pani Elżbieta Kowal z Borzęcina – Założycielka Klubu Miłośników Książki, w ramach którego spotyka się z seniorami oraz czyta i omawia literaturę. W 2022 roku zainicjowała działania pomocowe na rzecz uchodźców z Ukrainy przebywających na terenie gminy Borzęcin oraz była tłumaczem języka ukraińskiego, dzięki czemu w lokalnej społeczności przełamano bariery językowe.
Pani Anna Stożek z Niedźwiedzia – Fascynatka góralszczyzny i gwary góralskiej. Szczególnie interesuje ją życie i twórczość Władysława Orkana. Od 1999 roku pracuje społecznie w Ochotniczej Straży Pożarnej w Niedźwiedziu. Aktualnie pracuje nad dwoma nowymi książkami opisującymi OSP Niedźwiedź oraz Jana Bulasa „Żyjący w cieniu Władysława Orkana”. Angażuje się we wszystkie inicjatywy społeczne, szczególnie te dotyczące seniorów.
Senior Roku XVII edycji plebiscytu :
Pan Stefan Jucha z Krakowa – od bardzo wielu lat jest zaangażowanym społecznikiem, był kilkuletnim członek gminnej rady seniorów. Jako wolonatriusz zaangażował się w realizację badania dotyczącego problemów i zagadnień, z jakimi stykają się osoby starsze w jego gminie, wyniki badania wykorzystane będą w realizacji lokalnej polityki senioralnej. Ponadto jest też autorem licznych inicjatyw na rzecz seniorów, propagując rozwiązania przyjazne osobom starszym. Uczestnik licznych gremiów w których reprezentuje potrzeby seniorów, stając się ich oddanym rzecznikiem. Z ogromnym angażowaniem włączał się w pomoc uchodźcom z Ukrainy, działając również na rzecz budowania mocnych i przyjaznych więzi.
I wyróżnienie XVII edycji plebiscytu:
Pan Aleksander Gucwa z Sękowej – Pasjonuje się sportem, fotografią i historią lokalną. Doprowadził do powstania pomnika poświęconego katastrofie lotniczej w Banicy-Krzywej. Napisał książkę o dwóch katastrofach lotniczych i rokrocznie pod pomnikiem lotników prowadzi lekcje patriotyczne dla młodzieży. Pełni rolę lokalnego opiekuna historii Gminy Sękowa i jej mieszkańców. Z niezwykłym zaangażowaniem dokumentuje fakty historyczne, a wiedzę o nich przekazuje młodemu pokoleniu.
Wyróżnienia XVII edycji plebiscytu :
Pan Stanisław Chowaniec z Grojca w gminie Oświęcim – Z myślą o potrzebach swojej wsi udziela się w różnych organizacjach, promując idee Stowarzyszenia Diabetyków oraz działając w strukturach Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych. Jest inicjatorem wielu przedsięwzięć. Jednym z nich było stworzenie we wsi zespołu śpiewaczego „Grojczanie”, który jest niezwykle cenionym chórem Ziemi Oświęcimskiej i występuje na scenach lokalnych i ponadlokalnych, promując swoją wieś i gminę.
Pan Józef Plewniak z Bibic w gminie Zielonki – W pracy społecznej ostatnie kilka lat wraz z grupą seniorów z Bibic Bibiczanie poświęcił się kultywowaniu pięknych tradycji bibickich „Pucheroki”, sięgających początków XVIII wieku oraz starodawnej tradycji „Wesele Krakowskie z Bibic” – przedstawieniu, które angażuje 60 aktorów amatorów i ukazuje młodemu pokoleniu piękno lokalnej kultury ludowej.
Pan Franciszek Krupa z Szaflar – Jest aktywnym seniorem z gminy Szaflary, który bierze czynny udział w wielu ogólnopolskich wydarzeniach sportowych. Co roku uczestniczy także w Biegu Podhalańskim im. Jana Pawła II w Nowym Targu, który jest drugim największym biegiem narciarskim w Polsce. Postawą otwartości i wytrwałości w sportowych poczynaniach, zachęca młodzież oraz seniorów do aktywnego spędzania wolnego czasu.
Pan Józef Świstak z Woli Dębińskiej w gminie Dębno – Muzyk-samouk grający na akordeonie i heligonce. Corocznie występuje w Przeglądzie Krakowskiego Wianka, a także ma za sobą koncerty na Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej oraz liczne występy w Austrii. Inicjator Zakliczyńskiego Klubu Heligonistów i Harmonistów, z którym uczestniczy w życiu społecznym gminy, uświetniając swoimi występami okolicznościowe wydarzenia.
Patronat honorowy: Minister Rodziny i Polityki Społecznej: https://www.gov.pl/web/rodzina
Partner wydarzenia: Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie: https://filharmoniakrakow.pl/public/
Patronat medialny: https://glosseniora.pl/