Stwórz swój własny ogródek na balkonie. Sprawdź jakie kwiaty posadzić wczesną wiosną. Poznaj zasady pielęgnacji roślin ozdobnych, aby cieszyć się ich pięknem jak najdłużej.
Zdecydowana większość popularnych kwiatów, nadających się do uprawy w doniczkach i skrzynkach balkonowych jest wrażliwa na mróz i należy poczekać z ich ekspozycją na zewnątrz do czasu, kiedy minie ryzyko wystąpienia przymrozków. Nie oznacza to jednak, że musimy czekać, aż do maja aby cieszyć się naturą na wyciągnięcie ręki. Marzec to odpowiedni czas na sadzenie pierwszych wiosennych kwiatów na balkonie czy tarasie.
Własny ogródek na balkonie potrafi dać wiele satysfakcji. Jednak zanim przystąpimy do zakupu roślin musimy odpowiednio zaplanować ilość i wielkość pojemników, biorąc pod uwagę metraż i ekspozycję naszego balkonu czy tarasu.
Ogródek na balkonie – wybór donic i skrzynek balkonowych
Odpowiednio dobrane donice i skrzynki balkonowe to połowa sukcesu w uprawie kwiatów i roślin na balkonie. W nieodpowiednich pojemnikach rośliny zaczną szybko marnieć i chorować. Dlatego podpowiadamy na co i dlaczego warto zwrócić uwagę przy ich wyborze.
Wielkość – im większy pojemnik tym lepsze warunki do uprawy roślin. Doniczki i skrzynie, które pomieszczą sporo ziemi, ochronią rośliny przed zimnem i nagrzaniem, zatrzymają również wilgoć.
Materiał – najlepszym rozwiązaniem są doniczki mrozoodporne, wykonane z włókna szklanego, specjalnej ceramiki lub z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Dobrym wyborem są również pojemniki drewniane, jednak aby zachowały właściwości wodoodporne i ładny wygląd konieczna jest ich impregnacja i konserwacja. Zdecydowanie najgorszy wybór to doniczki plastikowe oraz metalowe. Nie ochronią korzeni przed mrozem, a w ciepłe i słoneczne dni podłoże szybko będzie się nagrzewało i wysychało, dlatego posadzone w nich rośliny szybko stracą swoją urodę.
Otwór – pojemnik powinien posiadać na dnie otwór, dzięki któremu zostanie odprowadzony nadmiar wody. Dobrze sprawdzą się samonawadniające się donice i skrzynki, wówczas wyjeżdżając na kilka dni nie będziemy musieli martwić się o rośliny pozostawione bez opieki. Jeśli jednak zdecydujemy się na proste i tanie rozwiązania, takie jak osłonki czy kosze wiklinowe, koniecznie na ich dnie trzeba umieścić grubą warstwę drenażu. W tym celu można użyć np. kermazytu, żwirku lub tłuczonych, ceramicznych doniczek. Pozwoli to ochronić korzenie roślin przed zalaniem.
Zanim dokonamy wyboru kwiatów do posadzenia w pojemnikach na balkonie lub tarasie, koniecznie należy zwróć uwagę na ekspozycję balkonu, pamiętając o tym że niektóre rośliny do prawidłowego rozwoju potrzebują pełnego słońca a inne półcienia.
Ogródek na balkonie – wybór roślin wczesną wiosną i zasady ich pielęgnacji
Kwiatów odpornych na chłód jest całkiem sporo. Różnorodność gatunków i odmian, pozwala stworzyć wdzięczny i modny ogródek na balkonie. Wiosenne kwiaty nie kosztują dużo i jest w czym wybierać.
Bratki – to najpopularniejsze kwitnące rośliny, doskonale nadające się do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach.
Na rynku dostępnych jest mnóstwo odmian bratka ogrodowego o dużych lub małych kwiatach. Występują odmiany jednobarwne oraz wielobarwne o niezwykle szerokiej gamie barw. Roślinki mają wniesiony pokrój, osiągają 15-25 cm wysokości, można spotkać również bratki kaskadowe o przewieszających się pędach, które idealnie nadają się do uprawy w wiszących donicach. Są łatwe w uprawie, nie mają szczególnych wymagań i nie ulegają łatwo zniszczeniu. Wystarcza im przeciętna ziemia, słoneczne lub półcieniste stanowisko oraz stale wilgotne podłoże. Szkodzi im natomiast bardzo silne nasłonecznienie, które powoduje słabsze kwitnienie i pogorszenie jakości kwiatów oraz zalewanie podczas podlewania liści, gdyż może to spowodować chorobę grzybową. Aby obficie kwitły należy usuwać im przekwitłe kwiatostany, można również zasilać nawozami dla roślin kwitnących – dwa razy w miesiącu niewielką dawką.
Stokrotki – to kolejna propozycja roślin, które doskonale poradzą sobie w doniczkach ustawianych na balkonie czy tarasie.
Ogrodowe odmiany stokrotek dorastają do 20 cm wysokości. Urzekają wdzięcznymi kwiatami w kolorze białym, różowym lub czerwonym. Podobnie jak bratki nie mają wielkich wymagań uprawowych, wystarczy im zwykła ziemia kwiatowa czy ogrodowa, regularne podlewanie oraz systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Rośliny są odporne i bardzo wytrzymałe na warunki atmosferyczne, nie szkodzi im deszcz ani wiatr. Uwielbiają pełne słońce, bez problemu poradzą sobie również w miejscach częściowo zacienionych. Kupowane wiosną sadzonki, wyhodowane w szklarniach, mogą jednak być wrażliwe na ujemne temperatury. Dlatego w razie przymrozków dobrze jest przykryć je np. białą agrowłókniną. Nie wymagają regularnego zasilania nawozem, wystarczy dwa razy w miesiącu niewielka dawka nawozu.
Pierwiosnki – zwane prymulkami świetnie sprawdzą się w pojemnikach na balkonie czy tarasie.
To jedne z najszybciej kwitnących roślin, kwiaty pojawiają się już na przełomie zimy i wiosny. Do wyboru mamy kilka różnych gatunków i wiele odmian o bogatej palecie barw, o pojedynczych lub pełnych kwiatach. Są bardzo łatwe w uprawie, nie mają dużych wymagań glebowych. Dobrze czują się na stanowisku półcienistym lub zacienionym, natomiast źle będą rosły wystawione na silne działanie promieni słonecznych. Są wrażliwe na przesuszenie, dlatego trzeba je regularnie i starannie podlewać, uważając aby ich nie przelać. Podobnie jak w przypadku bratków i stokrotek zaleca się umiarkowane zasilanie nawozem do kwiatów kwitnących i usuwanie przekwitłych kwiatów. Choć pierwiosnki są całkowicie mrozoodporne, to te pochodzące z hodowli szklarniowej mogą przemarzać, dlatego jeśli temperatura spadnie poniżej zera warto roślinki zabezpieczyć.
Ciemierniki – to mniej znana, mrozoodporna, zimozielona najwcześniej kwitnąca bylina wyróżniająca się trwałością kwiatów.
Dobrze czuje się posadzona w pojemniku. Okres kwitnienia najczęściej przypada na połowę lutego i może trwać aż do maja. Kwiaty pełne lub półpełne mienią się w kolorach od czystej bieli, po zieleń i róż aż do czerni. Kupując ciemierniki warto zwrócić uwagę na ilość pąków. Stanowisko dla ciemierników powinno być lekko zacienione, gleba powinna być żyzna, gliniasta i wapienna. Podczas kwitnienia koniecznie trzeba zadbać o stałą wilgotności gleby. Jest silnie trującą rośliną, dlatego podczas przesadzania czy obrywania przekwitniętych kwiatów należy włożyć rękawiczki. Ciemierniki należą do bylin długowiecznych, dlatego jeśli o nie odpowiednio zadbamy będą nas cieszyły przez wiele lat.
Kwiaty cebulowe – krokusy, przebiśniegi, żonkile, narcyzy, hiacynty i szafirki doskonale prezentują się w doniczkach.
Warto samemu posadzić jesienią cebulki kwiatowe do pojemników, stworzyć w nich niezwykłe wiosenne kompozycje jedno lub wielogatunkowe, jedno lub wielokolorowe. Pojemniki takie należy koniecznie dobrze zabezpieczyć przed mrozem. Jeśli nie przygotowaliśmy własnych wiosennych roślin cebulowych możemy skorzystać z oferowanych na rynku.
Wystarczy już jedna większa donica z kilkoma kwitnącymi kwiatami, aby ogródek na balkonie nabrał wiosennego charakteru. Pięknie ozdobiony kwiatami balkon czy taras może stać się kwitnącym mini ogrodem już od wczesnej wiosny, dając szczególnie mieszkańcom bloków możliwość codziennego kontaktu z naturą.