Zachowaj dobrą pamięć, aby cieszyć się życiem przez długie lata. Sprawdź, dlaczego trening umysłu jest tak ważny dla utrzymania sprawnej pamięci i koncentracji.
Zaburzenia pamięci i koncentracji to znak, że mózg się starzeje. Proces ten jest nieodwracalny i dotknie każdego seniora wcześniej lub później, wpływając na codzienne jego funkcjonowanie. Dlatego tak ważne jest, aby spowolnić ten proces i jak najdłużej zachować możliwie najlepszą formę nie tylko ciała, ale także szarych komórek.
Pomoże w tym systematyczny trening umysłu. Regularne i urozmaicone ćwiczenia pamięci wywierają korzystny wpływ na funkcjonowanie mózgu i zwiększają szanse na sprawne jego działanie do późnej starości.
Sposoby na trening umysłu
Sposobów w jaki można trenować pamięć jest wiele, ale nie dla każdego może być to łatwe zadanie. Dlatego podpowiadamy jak efektywnie ćwiczyć umysł tak aby bez większego wysiłku uzyskać zamierzony efekt. W pierwszej kolejności warto przeanalizować swój plan dnia, zastanowić się nad swoimi potrzebami i zainteresowaniami, nad tym co sprawia nam przyjemność, z kim i w jaki sposób lubimy spędzać czas. Wówczas okaże się, że praktycznie każdego dnia można włączyć różne aktywności, które przyczynią się do utrzymania dobrej kondycji umysłu. Poniżej przykłady działań, które warto wdrożyć, aby efektywnie ćwiczyć pamięć:
- Słuchanie ze zrozumieniem – uważne słuchanie audycji radiowych, wypowiedzi innych ludzi, członków rodziny skutecznie pobudza pracę mózgu.
- Czytanie ze zrozumieniem – odkrywanie znaczenia słów i całych zdań sprzyja kojarzeniu poszczególnych fragmentów tekstu, koncentracji i zapamiętywaniu ich.
- Zapamiętywanie – świadome zapamiętywanie prostych rzeczy takich jak lista zakupów, numery telefonów i adresy znajomych, członków rodziny czy instytucji oraz czynności wykonanych w ciągu dnia wpływa na poprawę pamięci krótkotrwałej. Warto również poświecić więcej czasu na naukę wiersza czy tekstu nowej piosenki.
- Opowiadanie bajek, układanie puzzli, gry pamięciowe i zabawy z wnukami to również doskonały trening pamięci.
- Liczenie w pamięci – warto samodzielne dokonywać obliczeń „w głowie” przy każdej nadarzającej się okazji.
- Rozwiązywanie krzyżówek, łamigłówek, zagadek logicznych i rebusów – włączenie wszystkich wymienionych czynności do rozkładu codziennych zajęć w ekspresowym tempie wpływa na poprawę pamięci, koncentracji i umiejętność logicznego myślenia.
- Nauka języka obcego – nauka nowego języka obcego stanowi duże wyzwanie dla seniorów, ale jest to jak najbardziej możliwe. Poprawa efektywność pracy mózgu wynagrodzi trud.
- Nauka gry na instrumencie – podobnie jak w przypadku nauki języka obcego jest możliwa nawet w późnym wieku, wpływa pozytywnie nie tylko na rozwój i aktywność mózgu, ale także na koordynację ruchową.
- Wykorzystanie specjalistycznych programów do treningu pamięci – opracowane przez specjalistów ćwiczenia dostępne są stronach internetowych lub aplikacjach na smartfona. Warto skorzystać z dostępnej oferty i wyznaczyć sobie na to czas w ciągu tygodnia.
- Udział w wydarzeniach i miejscach szeroko pojętej kultury – wycieczka do muzeum, udział w koncercie czy wizyta w teatrze pobudza wszystkie zmysły, poszerza zainteresowania a tym samym pobudza mózg do przyswajania i przetwarzania nowych informacji. Po inspirację zapraszamy na stronę: https://visitmalopolska.pl/
- Udział w grupowych zajęciach dedykowanych seniorom – wiele lokalnych ośrodków, domów kultury i uniwersytetów trzeciego wieku oferuje różne zajęcia dla seniorów. Każdy znajdzie coś interesującego dla siebie np. kurs gotowania czy majsterkowania, a przybywanie w grupie rówieśników niesie ze sobą same pozytywne skutki. Aby znaleźć uniwersytet trzeciego wieku, klub seniora w Twojej okolicy, odwiedź naszą wyszukiwarkę: https://www.senioralna.malopolska.pl/wyszukiwarka-wsparcia-seniorow/
Aby utrzymać dobrą pamięć oraz wesprzeć trening pamięci koniecznie należy również zadbać o:
- Odżywczą i zdrową dietę opartą na naturalnych i nieprzetworzonych produktach, w której nie może zabraknąć produktów wspomagających pracę mózgu (zdrowe tłuszcze, witaminy z grupy B, mikroelementy).
- Dobre relacje z innymi ludźmi. Osoby, które udzielają się towarzysko lepiej radzą sobie z efektami starzenia.
- Odpoczynek czyli przede wszystkim odpowiednią ilość snu. Dobrej jakości sen ma kluczowe znaczenie dla zdrowia mózgu, który właśnie w tym czasie przetwarza i segreguje zdobyte w ciągu dnia informacje.
- Aktywność fizyczną, która sprzyja poprawie samopoczucia. Regularna gimnastyka wpływa pozytywnie na strukturę i funkcjonowanie mózgu.
Sprawnie działający umysł to jeden z podstawowych warunków dobrego życia i w dużym stopniu od nas samych zależy, jak długo będziemy z niego w pełni korzystać. Niezależnie od tego, czy wciąż jeszcze pracujesz, czy już jesteś na emeryturze warto podjąć działania wspierające sprawność umysłową. Im wcześniej rozpoczniesz trening umysłu i ćwiczenia pamięci, tym lepsze osiągniesz efekty, zwiększysz szansę na zachowanie sprawności intelektualnej, a tym samym zmniejszysz ryzyko wystąpienia zaburzeń pamięci.