Radni Województwa Małopolskiego postawili osoby starsze w centrum zainteresowania, ogłaszając rok 2022 Rokiem Seniora i Solidarności Międzypokoleniowej. Jest to niezwykle ważna inicjatywa mająca zwrócić uwagę na ogromne znaczenie osób dojrzałych w naszym regionie.
Rok Seniora znalazł się wśród siedmiu kluczowych działań marketingowych Małopolski zaakceptowanych przez Zarząd Województwa Małopolskiego.
Władze samorządowe Małopolski liczą, że ogłoszenie Roku Seniora poprawi funkcjonowanie tej grupy wiekowej m.in. w obszarze opieki zdrowotnej, polityki zatrudnienia, edukacji, nowych technologii, wolontariatu.
Rok Seniora i Solidarność Międzypokoleniowa
W specjalnym oświadczeniu radni Sejmiku Województwa Małopolskiego podkreślili, że „świadomi są znaczenia osób starszych oraz ich wkładu w kształtowanie właściwych postaw i wychowanie młodego pokolenia, przekazywanie tradycji i historii narodu polskiego”.
Zwrócili też uwagę: „Aktualna sytuacja demograficzna w Małopolsce, stale wzrastająca liczba osób starszych przy malejącym potencjale opiekuńczym, powoduje konieczność ciągłych starań w celu stworzenia warunków do utrzymania seniorów w dobrym zdrowiu, przedłużenia ich aktywnego udziału w życiu społecznym i zawodowym, umożliwienia realizacji pasji i zainteresowań”.
Pełny tekst oświadczenia sejmiku jest dostępny TUTAJ
W świetle aktualnej sytuacji demograficznej w Małopolsce, takie działania są niezwykle potrzebne. W regionie stale przybywa osób starszych, które wymagają wsparcia na wielu płaszczyznach.
W Małopolsce mieszka około 800 tysięcy osób powyżej 65. roku życia. Działa 60 Uniwersytetów Trzeciego Wieku i ponad 30 gminnych rad seniorów, a także liczne kluby seniora i koła gospodyń wiejskich.
Bieżące informacje o podejmowanych inicjatywach i działaniach składających się na Małopolski Rok Seniora i Solidarności Międzypokoleniowej będę dostępne na naszym portalu w zakładce ”Bądź Na Bieżąco” oraz na stronie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie.